خاتمه نامه های دکتری به سوی مطالعات چین راهنمایی گردد

به گزارش وبلاگ ماری کوری، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: باید سرانجام نامه های دکتری با راهنمایی سازمان اجرایی مربوطه به سوی مطالعات چین راهنمایی گردد.

خاتمه نامه های دکتری به سوی مطالعات چین راهنمایی گردد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ ماری کوری، حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در نشست تخصصی آنالیز همکاری های علمی دانشگاهی، در برنامه راهبردی همکاری های ایران و چین که به صورت برخط برگزار گردید، با بیان اینکه نظام جهانی مرکب از شبکه های جهانی است که در هم تنیده و فضای روابط جهانی را شکل می دهد، گفت: کشور چین یکی از بازیگران اصلی در ایجاد شبکه های نوین جهانی است، نه به اسم یک کشور یا یک دولت، بلکه به اسم یک فضای تمدنی و یک شبکه روابط جهانی مطرح است.

وی اضافه کرد: فناوری و ایجاد زنجیره ارزش، محور توسعه آینده چین است. پس از انقلاب فرهنگی، چین شاهد یک چرخش از سیاست به اقتصاد در الگوی توسعه بود و امروز هم از اقتصاد به سوی فناوری چرخش پیدا نموده است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: توسعه فناوری پیشرفته به خصوص در حوزه های هوش مصنوعی، استفاده از فناوری هسته ای در سوپر کامپیوتر و شبکه های جهانی ارزش محور نو توسعه چین، جایگزین جر و بحث بی فایده سیاسی و تجاری شده است.

سلیمی با بیان اینکه چین با موضوع قرار دادن مولفه هایی، چون راه، مخابرات، نیروگاه و دانش سرمایه گذاری در 60 کشور جهان فعال است؛ اظهار کرد: احتیاج های علمی برای استفاده از این فرصت تاریخی، توسعه همکاری با چین، مطالعه علمی در خصوص راه و سرمایه گذاری، توسعه همکاری های فناورانه، توسعه زبان چینی و توسعه مطالعات گسترده، لازمه توسعه این روابط علمی و فناوری است.

وی توضیح داد: در کل احتیاجمند یک تغییر ذهنیت در خصوص چین و روابط دانشگاهی با چین هستیم. باید مراکز متعدد چین شناسی در حوزه های مختلف در دانشگاه های کشور تشکیل گردد و مورد حمایت اقتصادی و اداری وزارت علوم قرار گیرند.

سلیمی با اشاره به اینکه ضروری است هر دانشگاه حداقل سالی 5 تا 10 فرصت مطالعاتی به چین اختصاص دهد، گفت: باید خاتمه نامه های دکترا با راهنمایی سازمان اجرایی مربوطه به سوی مطالعات چین راهنمایی گردد، در حال حاضر تنها 10 نفر چین شناس برجسته در کشور ما هستند که تنها 2 نفر از آن ها در چین زندگی نموده اند. بعلاوه باید شورای عتف، کلان پروژه ای در خصوص روابط ایران و چین تعریف کند. قرارداد کلانی با کنوانسیون برای جذب بخشی از سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری آن در سال منعقد گردد و در خاتمه اینکه هوش مصنوعی به اسم محور اصلی توسعه همکاری فناوری ایران و چین در نظر گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "خاتمه نامه های دکتری به سوی مطالعات چین راهنمایی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه نامه های دکتری به سوی مطالعات چین راهنمایی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید